Sprowadzenie auta z USA – koszty
Import samochodów z USA jest opłacalny, ale niesie za sobą pewne koszty. Wśród obowiązujących opłat celno-skarbowych oraz innych wydatków, których nie unikniemy, wymienić możemy takie, jak:
- Prowizja domu aukcyjnego – zazwyczaj wynosi ona od ok. 300$ do 1000$.
- Transport z miejsca odbioru do magazynu, w którym auto czeka na spakowanie do kontenera.
- Fracht morski do Bremerhaven lub portu w Rotterdamie.
- Opłaty portowe, rozładunek, odprawa celna importowa – koszt około 500-700 EUR.
- Cło – 10% wartości pojazdu oraz transportu do Europy.
- Podatek VAT– stawka podatku VAT w Niemczech wynosi 19%, stawka podatku VAT w Holandii wynosi 21%.
- Akcyza – podatek do zapłacenia już po imporcie samochodu do Polski.
Koszty transportu ze Stanów Zjednoczonych
Transport samochodu z USA, przebiega w kilku etapach. Jak wygląda cały proces?
- Na samym początku organizujemy odbiór samochodu z aukcji i przewozimy go do magazynu, w którym auto oczekuje na bezpieczne spakowanie do kontenera i odprawę celną eksportową. Gdy samochód dotrze do magazynu, klient otrzymuje zdjęcia pojazdu. W celu optymalizacji kosztów transportu na terenie USA, samochody wysyłamy aż z 8 portów – dzięki temu nasi klienci mogą nieco zaoszczędzić.
- Gdy samochód jest już gotowy do wysłania, wykwalifikowani pracownicy umieszczają i zabezpieczają samochód w kontenerze, po czym kontener jest ładowany na płynący do Europy statek.
- Ostatnim etapem podróży jest transport odprawionego i opłaconego samochodu z portu pod wskazany przez klienta adres w Polsce. Oczywiście na każdym etapie organizujemy transport dla naszych klientów.
Od czego zależy wysokość cła?
Wysokość cła uzależniona jest od wartości sprowadzanego auta i w przypadku samochodów osobowych wynosi 10% kwoty na rachunku. W przypadku samochodów ciężarowych cło wzrasta aż do 22%. Cło nie obowiązuje na samochody zabytkowe.
Wysokość akcyzy samochodu z USA
Wysokość akcyzy nie jest stałą stawką ‒ uzależniona jest od pojemności silnika. W przypadku silników o pojemności do 2.0L wynosi 3,1%, w przypadku silników o pojemności powyżej 2.0L, 18,6%. Akcyzy nie płacimy za samochody elektryczne, zabytkowe oraz ciężarowe. Stawka na samochody hybrydowe do 2.0L wynosi 1,55%, a na silniki hybrydowe powyżej 2.0L, ale do 3.5L wynosi 9.3%
Czy warto sprowadzać samochody z USA?
Mimo licznych kosztów, import aut z USA jest opłacalne. Najczęściej importowane są auta uszkodzone, które naprawić można niewielkim kosztem.
Zawsze doradzamy naszym klientom w wyborze pojazdu, który jest delikatnie uszkodzony i ma nienaruszoną konstrukcję – takiego, którego naprawa nie będzie generowała wysokich kosztów.
Wszystko to sprawia, że nawet po doliczeniu naprawy oraz wszystkich opłat, które trzeba ponieść po drodze, koszty zakupu samochodu są od 25% do nawet 40% niższe niż te, które ponieślibyśmy na polskim rynku.
Pamiętajmy jednak, że import samochodu jest procesem wieloetapowym i skomplikowanym, dlatego warto zaufać profesjonalistom, aby uniknąć nieprzemyślanego zakupu i narazić się na jeszcze większe koszty.
Podsumowanie
Przed podjęciem decyzji dotyczącej sprowadzenia pojazdu z USA, warto porozmawiać ze specjalistą. Nasz zespół omówi wszystkie opłaty, dzięki czemu będziesz wiedział, jakie koszty wygeneruje cały proces. Dokładnie wyliczymy, ile wyniesie Cię, cło, podatek VAT czy akcyza.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania.